Biografia

Sebastian Zawadzki (krótka biografia, pełna wersja poniżej) – polski kompozytor, pianista, mieszkający obecnie w Kopenhadze.

Sebastian Zawadzki jest rozpoznawalny dzięki różnorodnym kompozycjom w obrębie wielu stylów, gatunków, i kombinacji muzycznych, zawsze zachowując własny, oryginalny styl oraz ciekawości do przecierania nowych, nieznanych szlaków. Komponuje zarówno na zespoły kameralne, orkiestry, zespoły jazzowe, jak i na solowe instrumenty. Często również sam wykonuje swoją muzykę na fortepianie, bądź dyryguje. Ma na swoim koncie kilka autorskich płyt, trasy koncertowe po Europie, współpracę z kompozytorami filmowymi, muzykami jazzowymi oraz własną muzykę napisaną do kilku filmów.

Sebastian studiował fortepian i kompozycję na akademiach muzycznych w Odense (Musikkonservatorium), Krakowie (Akademia Muzyczna) oraz w Kopenhadze (Rytmisk Konservatorium). Studiował także kompozycję filmową w Filmskole w Kopenhadze oraz podczas "ASCAP Film scoring workshops with Richards Bellis" w Los Angeles.

 

BIOGRAFIA (Pełna wersja)

Urodzony 14 października 1991 w Toruniu, absolwent Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu I oraz II stopnia na fortepianie, licencjat ukończył z wyróżnieniem w Konserwatorium im. Carla Nielsena w Odense (Dania). Studiował również w Krakowie oraz w Kopenhadze. Trzykrotny stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, w ramach stypendium artystycznego. W szkole muzycznej uczył się gry na fortepianie klasycznym. Obdarzony słuchem absolutnym od najmłodszych lat próbował swoich sił jako kompozytor.

Muzyką jazzową zainteresował się pierwszy raz na Warsztatach Jazzowych w Puławach w 2005 roku. Od tego czasu reguralnie uczestniczył w tych warsztatach do 2010 roku. Brał również udział w warsztatach w Chodzieży, Lesznie, a w czasie studiów także za granicą, w Engelsholmie w 2011 roku (Dania), gdzie uczył się od m.in. Brada Mehldau'a, także na warsztatach Siena Jazz Workshops 2013, gdzie trafił do zespołu prowadzonego przez Larry Grenadiera.

W 2011 roku występował m.in w Parlamencie Europejskim w Brukseli z zespołem Ania Rybacka Quintet, na festiwalach Jazzowych, m.in. Sopot Molo Jazz Festival, z zespołem Sebastian Zawadzki Trio, oraz na Novum Jazz Festival w Łomży. W maju 2012 roku razem z zespołem Tone Raw wygrał stypendium w ramach „Jazzowego debiutu fonograficznego” organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Płyta ukazała się nakładem toruńskiej wytwórni SOS Muisc. W kwietniu 2012 z zespołem Jazzpocalypse udał się na eliminacje konkursu European Jazz Contest do Sieny. Zespół przeszedł eliminacje, i we wrześniu 2012 roku wystąpił w finale konkursu, wygrywając go, Sebastian otrzymał również nagrodę indywidualną. Zespół nagra w 2014 roku płytę dla włoskiej wytwórni Jazz Collection. Sebastian uczestniczył również w projekcie Young Musicians Play Europe w 2012 roku, z którym występował w Warszawie, Rzymie oraz Hadze w 2012 roku.

Na początku 2013 roku ukazała się płyta tria Zawadzki/Praśniewski/Wośko o nazwie "TAGE" zarejestrowana w Odense w grudniu 2011, a wydana na początku 2013 roku nakładem Multikulti Project.

Sebastian pomyślnie przeszedł dwuetapowe eliminacje do projektu JM Jazz World Orchestra 2013, orkiestry składającej się z muzyków z całego świata, z którą odbył trasę koncertową po Belgii, Francji oraz Niemczech, orkiestrą dyrygował Frank'a Vaganée, znakomity aranżer, dyrygent i muzyk, lider Brussels Jazz Orchestra.

W lipcu 2013 Sebastian Nagrał swoją pierwszą solową płytę "Luminescence" w studiu Recpublica w Lubrzy. Jest to pierwsza z płyt wydanych dla wytwórni Fortune Records.

Współpracował m.in z kompozytorem Bartkiem Chajdeckim, dla którego nagrał muzykę do filmu "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Film zdobył najważniejsze nagrody na festiwalach filmowych w Montrealu i Gdyni. Nagrywał również Muzykę do filmu "Powstanie Warszawskie" (reż. Jan Komasa), oraz "Bogowie". Oba filmy były wielokrotnie nagradzane m.in. Orłami 2015 Sebastian jako kompozytor również tworzy w swoim w swoim domowym studiu. Używa profesjonalnego sprzętu do komponowania, i miksowania muzyki.

W wrześniu 2013, 2014 oraz 2015 uczestniczył w kursach mistrzowskich dla kompozytorów filmowych na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, brał udział w wykładach, takich, jak "Introduction to the Scoring Process", "Live Session to Film (Conducting, Performing, Recording and Mixing)" i innych, zajęcia prowadzone były przez m.in. Alberto Iglesias'a , Don Davis'a, Trevor Morris'a , Diego Navarro czy Abla Korzeniowskiego. W 2014 roku muzyka stworzona do animacji "Bioshock" pozwoliła mu wziąć udział w tych warsztatach po raz kolejny, tym razem jako jeden z 20 uczestników z ponad 120 aplikacji.

W 2015 roku ukazała się nowa płyta zespołu Paweł Wszołek Qartet wydana przez Fresh Records Label. Sebastian jest członkiem tego zespołu. Od 2015 roku Sebastian współpracuje z Grzechem Piotrowskim - saksofonistą, z którym występował na kilku festiwalach, m.in. Slot Art Festival, Festiwal Jazzowy w Lidzbarku, Wschód Piękna w Dorotowie.

W sierpniu 2015 Sebastian wydał swoją drugą autorską płytę dla wytwórni Fortune Records - Sebastian Zawadzki Trio and String Quartet "Euphony". W grudniu 2015 Sebastian nagrywa i dyryguje oktetem - kwartetem smyczkowym i kwartetem dętym drewnianym - własną kompozycję "Witer Music". Także w grudniu 2015 dochodzi do nagrań kompozycji Sebastiana na orkiestrę symfoniczną w Budapeszcie, oraz Sebastian kończy pisać muzykę do swojego pierwszego duńskiego filmu - "Nu vandrer livet", zostaje zaprezentowany publicznosci m.in. w Kopenhadze, oraz na festiwalu filmowym Cannes Film Festival 2016.

W lutym 2016 ''Koncert na skrzypce i orkiestre smyczkowa'' Sebastiana otrzymal 2 nagrode na konkursie kompozytorskim w ramach II Violin International Festival w Toruniu.

W czerwcu 2016 Sebastian napisał muzykę do filmu "1984" w reżyserii Mads Mengela, gdzie wykorzystał wiolonczelę i elektronikę.

Sebastian został zaproszony na warsztaty ASCAP Film Scoring Workshops with Richard Bellis 2016 w Los Angeles, gdzie będzie miał okazję napisać i dyrygować muzyką na orkiestrę symfoniczną w lipcu i i sierpniu 2016.

"Koncert na fagot i orkiestrę" (2016) Sebastiana Zawadzkiego został zaprezentowany na Festiwalu Muzyki Polskiej w Warszawie 2016 i wykonany przez Leszka Wachnika.

Sebastian napisał aranżację instrumentalną na orkiestrę smyczkową kompozycji zespołu Den Sorte Skole, która została zaprezentowana w Operze w Kopenhadze we wrześniu 2016, Sebastian osobiście zadyrygował orkiestrą Copenhagen Phil.

Sebastian, razem z Karstenem Fundalem oraz Christianem Balvig, napisał orkiestracje do dwóch koncertów, premiery w ramach Festiwalu 60 minutes w Kopenhadze w lutym 2017, które zostaną wykonane przez orkiestrę symfoniczną Copenhagen Phil.

Sebastian wykonał orkiestrację dzieła symfonicznego "Emigra, Symfonia bez końca" kompozytora, zdobywcy oscara, Jana A.P Kaczmarka na orkiestrę i chór. Dzieło miało premierę w lutym 2017 w Gdańsku.

W maju 2017 Sebastian nagrał swoją kolejną płytę "Between the dusk of a summer day", inspirowaną poezją Williama Ernesta Henleya, z udziałem orkiestry symfonicznej Budapest Symphony Orchestra, kwartetu smyczkowego, wokalu oraz elektroniki.

 

NAGRODY

- Wyróżnienie indywidualne na konkursie Novum Jazz Festival 2009
- Grand Prix dla Indywidualności Jazzowej na Novum Jazz Festival 2011
- Druga Nagroda na Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych I Bluesowych 2011 w Gdyni
- Druga Nagroda Indywidualna w kategorii bez limitu wiekowego na Tarnów Jazz Contest 2011
- Wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors 2011 w Krakowie
- Stypendium na wydanie płyty z zespołem Tone Raw w ramach konkursu "Jazzowy debiut fonograficzny" organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
- Grand Prix oraz wyróżnienie indywidualne na konkursie European Jazz Contest 2012 w Rzymie
- Film "Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy, do którego Sebastian nagrywał muzykę Bartka Chajdeckiego, zdobył nagrody na festiwalach filmowych w Montrealu oraz w Gdyni
- Koncert na skrzypce i orkiestre smyczkowa (komp. Sebastian Zawadzki 2016) otrzymal 2 nagrode na konkursie kompozytorskim w ramach II Violin International Festival w Toruniu
- Film ''Nu vandrer livet'' z autorska muzyka Sebastiana zostaje wyświetlony na festiwalu Cannes Film Festival 2106
- Koncert na fagot i orkiestre (komp. Sebastian Zawadzki, 2016) zostanie wykonany na Festiwalu Muzyki Polskiej w Warszawie 2016
- Pierwsze miejsce na konkursie Transatlantyk Instant Composition w trakcie Transatlantyk Film Festival 2016 w Łódzi
- Sebastian jest wybrany spośród 400 zgłoszń do wzięcia udziału jako jeden z 12 uczestników w "ASCAP Film Scoring Workshops 2016 with Richard Bellis" w Los Angeles
-Sebastian dyryguje własną kompozycję do filmu w Newman Scoring Stage w FOX Studios w Los Angeles w ramach warsztatów "ASCAP Film Scoring Workshops 2016 with Richard Bellis" w Los Angeles

Sebastian Zawadzki - dyryguje orkiestrą w 20th Century Fox Newman Scoring Stage, Los Angeles 2016

 

 

Festiwal Jazz i Okolice, fot. Barbara Adamek

 

Festiwal Jazz Jantar 2015, Gdańsk, fot. Przemysław Kozłowski

W górę